Informacje dla pacjenta

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (MR, MRI, NMR) jest nowoczesną metodą diagnostyki obrazowej opartą na wykorzystaniu pola magnetycznego i fal radiowych. W metodzie nie jest wykorzystywane szkodliwe promieniowanie rentgenowskie. Rezonans magnetyczny to badanie szeroko wykorzystywane przy:

  • obrazowaniu mózgu,
  • kręgosłupa,
  • stawów i tkanek miękkich,
  • narządów jamy brzusznej i miednicy,
  • naczyń krwionośnych
  • i serca.

Przygotowanie do badania

Czas trwania badania jest uzależniony od badanej okolicy i mieści się zazwyczaj w przedziale od 20­ do 60 minut. Ze względu na wykorzystywane pole magnetyczne na badanie należy zgłosić się w ubraniu pozbawionym elementów metalowych, wszelkie rzeczy jak na przykład: spinki, biżuteria, zegarki, telefony komórkowe, dokumenty, klucze, aparaty słuchowe – przed badaniem należy zostawić w kabinie pacjenta w pracowni MR.

WAŻNE

  • W przypadku badania głowy pacjentki proszone są o zgłoszenie się bez makijażu oczu ponieważ kosmetyki zawierają często drobinki metali, które mogą obniżyć jakość badania i zmniejszyć precyzję wyników.
  • Wszystkie zalecone lekarstwa należy w dniu badania normalnie przyjąć.
  • Przed badaniem należy poinformować lekarza lub technika wykonującego badanie o wszelkich alergiach, szczególnie na wykorzystywane w radiologii środkach kontrastowych.
  • Pole magnetyczne może zakłócić pracę wykorzystywanych w medycynie urządzeń – stymulatorów (rozruszników) serca i neurostymulatorów. Osoby mające wszczepiony rozrusznik nie mogą mieć wykonanego badania MR.
  • Wszelkiego rodzaju implanty, koronki i wypełnienia stomatologiczne jak i zdecydowana większość implantów ortopedycznych (śruby, druty, endoprotezy kolana i biodra) nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania, ale mogą one miejscowo obniżyć jakość obrazów.
  • W przypadku kobiet karmiących piersią zalecane jest przerwanie karmienia na co najmniej 24 godziny po podaniu środków kontrastowych do badań MR.

Rejestracja

Do rejestracji należy zgłosić się 10-­15 minut przed ustaloną wcześniej godziną. Należy mieć ze sobą:

  1. dokument tożsamości,
  2. skierowanie
  3. w przypadku pacjentów, którzy nie posiadają skierowania, wykonujących badanie prywatnie, jest ono wystawiane po konsultacji przez lekarza radiologa,
  4. wyniki wykonanych wcześniej badań,
  5. w przypadku badania z kontrastem wyniki badań krwi określające poziom kreatyniny.

Przebieg badania MR

Podczas wykonywania badania pacjent leży na ruchomym stole w zależności od rodzaju badania głową lub nogami w kierunku skanera. W trakcie pracy, aparat MR mocno hałasuje co jest spowodowane pracą systemu gradientowego, dlatego pacjent dla podwyższenia komfortu ma zwykle założone ochronne słuchawki lub douszne stopery. W trakcie skanowania nie wolno się poruszać, niektóre sekwencje wymagają współpracy pacjenta np. wstrzymywania oddechu. Część badań (szczególnie stawów) jest wykonywana z głową na zewnątrz urządzenia, klaustrofobia wtedy nie jest przeszkodą. W niektórych przypadkach jest wymagane podanie dożylnie środka kontrastowego, w celu podania jest konieczne założenie wkłucia dożylnego (wenflonu) który zostanie usunięty po zakończenia badania.